Általánoságban elmondható, hogy a kávé koffein tartalmáról már mindenki hallott akár fogyasztja azt akár nem. Viszont azt kevesen vagy tévesen tudjuk, milyen más hasznos vagy vélt tulajdonsága van.
Rengeteg tévhit és hiedelem is köztudatba került, melyekről elmondható: még a modern orvos és vegyész tudomány se tudja egyértelműen eldönteni, igaz vagy sem.
Mi az amit „biztosan” tudunk a kávéról? Pl: kiváló vitaminforrás! Természetesen csak nyersen, vagy enyhén pörkölve, mert mint azt talán az általános iskolában megtanultuk, a vitaminok hő hatására lebomlanak. Persze ez se teljesen igaz, hiszen mindig marad valami, a hőhatás intenzitásától és időtartamától függően! Igen, a pörkölt kávé is tartalmaz vitaminokat, mert a pörkölés során képződő külső szilárd héj bent tartja azokat. Orvosi és más tudományos leírásokban rendszeresen említésre kerül B vitamin, illetve jelentős antioxidáns tartalma.
További jótékonyként közismert a vérnyomás nővelő hatása, mely tévesen került be a köztudatba. Természetesen folyadék lévén lehet ilyen következménye a kávé fogyasztásának, viszont ellentétes tulajdonságot is ismerünk, ez pedig a „vízhajtó” hatás. Most akkor felmerül a kérdés, növeli vagy csökkenti a szervezet folyadék háztartását? Mert ha emeli a vérnyomást akkor folyadékmegtartó hatása van szervezetünkre, ha viszont vízhajtóként működik, akkor kiszárítja azt. Itt jön az orvostudományi csavar, hogy igazából mindkettő bizonyítottnak vélt, de valójában egyik sem az.
Felmerül a kérdés: akkor mi van a többi kávé tulajdonsággal? Felpörget? Szívbetegek, gyerekek fogyaszthatják? Éhgyomorra igyuk vagy ne igyuk? Van egyáltalán bármilyen jótékony egészségünkre gyakorolt tulajdonsága?
Jogos mindegyik kérdés.
Igen, van jótékony hatása rendszeres kávéfogyasztásnak. Ezt szerencsére már több évszázada tapasztalatok alapján tudhatjuk, de a modern orvoslás és klinikai eredmények is részben alátámasztják. Reggeli vagy éhgyomorra való fogyasztása csak annyira ellenjavalt, mint bármilyen más savas italé, melyet ellensúlyozhatunk ha tejjel fogyasztjuk. Mind ezen túl, szervezetünk emésztésére, és napi „rutinjaink” elvégzéséhez is sok embernél elengedhetetlen a reggeli kávé fogyasztása – ezzel serkentve a “boldogság hormonok” termelését.
Szívbetegek keringési zavarral élők kávézzanak vagy sem? Nehéz kérdés, mert az orvosok elővigyázatosságból ellenjavalják, sok esetben érthetően és jogosan. Sajnos erre a kérdésre nem itt fogunk választ kapni, ha csak annyit nem, hogy ez is a vizsgált egyén állapotától függő megítélésen múlik. Minden betegségnek és állapotnak megvan a maga sajátossága, erre mindig legyünk tekintettel. Elsődlegesen az egyének kell „éreznie”, hogy számára pozitív vagy negatív hatása van a kávézásnak.
Köztudatban mint vérnyomást befolyásoló ital vonult be, ami félrevezető, mert koffein inkább szívünk pulzusszámát serkenti, emeli meg. Ettől csak gyorsabban fog verni, de nem „nagyobbat”. ( de vannak esetek – emberek, akiknél viszont igen)
Kávé rákmegelőző hatása is egyre ismertebb, bár ezek nem egyértelműen bizonyítottak, viszont egyre több statisztikai adat igyekszik ezt alátámasztani. Májvédő, vastagbél és érrendszer védő hatást is tulajdonítanak a rendszeres kávéfogyasztásnak – persze amennyiben naponta több alkalommal is elfogyasztjuk azt.
Felpörget? Igen, van az a koffein mennyiség, ami felpörget! De mint minden másra az életben, erre is igaz: fogyasszuk mértékkel és felelőséggel! Napi 3-4 eszpresszónál több nem ajánlott.
Gyerekek nem ihatnak kávét? De igen ihatnak. Persze jóval kisebb „dózisban” és napi alkalmak számát tekintve is limitálva. Egy pohár finom meleg tejeskávé, még egy gyerkőcnek se ártott meg. Ne feledjük, ha a felnőttek szervezetére jótékony hatással bír, akkor a gyerekekére is!
Kávé után nem lehet aludni… sokan ezért fogyasztják. Tapasztalatok alapján elmondható, ez se állja meg a helyét! De bizony sokan vagyunk akik kávé fogyasztás után is jól tudunk aludni, főleg egy kiadós étkezést követően! És itt rögtön meg is cáfoltuk a koffein illetve a kávé felpörgető hatását…
Most akkor mi igaz a kávéról alkotott képből? Ezt elsődlegesen mindenkinek magának kell kitapasztalnia, szervezetünk sokszor és sokféle képen ad visszajelzést, csak figyeljünk oda ezekre és ne legyintsünk rájuk.
Kávét fogyasztani jó dolog, mert időt ad arra, hogy összehozon a családdal, barátokkal, kollégákkal. És ez utóbbi is egy nagyszerű jótékony hatása.
Vélemény, hozzászólás?